Četiri njemačka biskupa potvrdila su da neće sudjelovati u predloženom novom nacionalnom sinodalnom tijelu.

Prema pisanju novina Die Tagespost, u pismu od 19. svibnja upućenom organizatorima privremenog sinodalnog odbora, četvorica biskupa izrazila su svoju namjeru da ne preuzmu mjesta u novom sinodalnom tijelu koje bi trebalo biti pokrenuto 2026. godine i uključivati svih 27 njemačkih biskupa.

Izostanak ove četvorice biskupa vjerojatno će oslabiti napore da se buduće tijelo predstavi kao potpuno reprezentativno za Katoličku crkvu u Njemačkoj.

Kölnski kardinal Rainer Maria Woelkibiskup Gregor Maria Hanke iz Eichstätta, biskup Stefan Oster iz Passaua i Rudolf Voderholzer iz Regensburga sudjelovali su u sinodalnom putu od 2019. do 2023., koji je okupio njemačke biskupe i odabrane laike na pet skupština.

Četvorica biskupa smatrani su dijelom konzervativne manjine koja se protivila rezolucijama sinodalnog puta koje su pozivale na značajne promjene u katoličkom nauku i praksi.

Inicijativa, pokrenuta u kontekstu krize zlostavljanja, rezultirala je s 150 stranica rezolucija koje su tražile uvođenje đakonata za žene, ponovno razmatranje svećeničkog celibata, dopuštanje propovijedanja laika na misama, veću ulogu laika u izboru biskupa te reviziju Katekizma Katoličke crkve o homoseksualnosti.

Jedna od najkontroverznijih rezolucija, usvojena u rujnu 2022., pozivala je na osnivanje stalnog “savjetodavnog i odlučujućeg tijela” koje bi činili biskupi i odabrani laici, poznatog kao sinodalno vijeće.

Rezolucija je navela da bi novo tijelo “donosilo temeljne odluke od nadbiskupijskog značaja o pastoralnom planiranju, budućim perspektivama Crkve te financijskim i proračunskim pitanjima Crkve koja se ne rješavaju na razini biskupija.”

Međutim, u siječnju 2023. godine Vatikan je poručio njemačkim biskupima da ni oni niti sudionici sinodalnog puta nemaju ovlasti uspostaviti to tijelo.

Vatikan je odgovarao na zahtjev četvorice biskupa za pojašnjenjem jesu li obvezni pridružiti se sinodalnom odboru, prijelaznoj organizaciji s ciljem uspostavljanja sinodalnog vijeća do ožujka 2026. Vatikan je jasno rekao da biskupi nisu dužni sudjelovati u raspravama sinodalnog odbora.

Četvorica biskupa kasnije su odbili financirati odbor iz zajedničkog biskupskog fonda i bojkotirali su njegove sastanke.

Na posljednjem sastanku sinodalnog odbora, održanom u Magdeburgu 9. i 10. svibnja, sudionici su raspravljali o nacrtu statuta za uspostavu novog nacionalnog sinodalnog tijela. Članovi novog tijela uključivali bi svih 27 njemačkih dijecezanskih biskupa i jednak broj članova laičkog Središnjeg odbora njemačkih katolika (ZdK). Daljnje pojedince mogli bi izabrati biskupi i predstavnici ZdK-a.

Die Tagespost je izvijestio da su u svom pismu od 19. svibnja četvorica biskupa napisala: “Ovdje tijelo koje ne može polagati pravo na ikakvu kanonsku nadležnost odlučuje da bi svi dijecezanski biskupi u Njemačkoj, uključujući i nas, trebali biti članovi budućeg tijela.”

Biskupi su izrazili iznenađenje zbog svog uključivanja i zatražili “da se ubuduće jasno naznači da ‘sinodalni odbor’ uključuje samo 23 dijecezanska biskupa.”

U pismu, upućenom predsjedniku Biskupske konferencije biskupu Georgu Bätzingu i predsjednici ZdK-a Irme Stetter-Karp, biskupi su istaknuli da se ne smatraju niti članovima niti pokroviteljima sinodalnog odbora, niti “de jure” članovima koji sudjeluju po zakonskom pravu.

Biskupi su također podsjetili na stalno protivljenje Rima stvaranju trajnog sinodalnog tijela s upravljačkim ovlastima nad Katoličkom crkvom u Njemačkoj. Naveli su da temeljni prigovor Vatikana i dalje stoji, iako je Rim tolerirao sudjelovanje biskupa u sinodalnom odboru nakon razgovora u ožujku 2024. s visokim kurijalnim dužnosnicima.

Na naknadnom sastanku u srpnju 2024. godine, dužnosnici Vatikana zatražili su da se buduće sinodalno tijelo više ne naziva “sinodalno vijeće” te su izrazili rezerve u vezi s “različitim aspektima postojećeg prijedloga.”

U studenom 2024. godine četvorica biskupa izjavila su kako vjeruju da je njemačka sinodalna inicijativa u suprotnosti s globalnim sinodalnim procesom koji je pokrenuo papa Franjo. Biskup Oster, jedan od četvorice biskupa, sudjelovao je na sinodi o sinodalnosti u Vatikanu.

Budući razgovori u Rimu

Smrt pape Franje i izbor novog pape dodatno su povećali neizvjesnost oko novog nacionalnog sinodalnog tijela. Papa Lav XIV. sudjelovao je u razgovorima s njemačkim biskupima u svojoj prethodnoj ulozi prefekta vatikanskog Dikasterija za biskupe.

Predsjednica ZdK-a Stetter-Karp pozdravila je izbor pape Lava XIV. te je prisustvovala njegovoj inauguracijskoj misi 18. svibnja u Rimu.

Izjavila je za njemačku katoličku novinsku agenciju KNA da čelnici ZdK-a planiraju prisustvovati daljnjim sastancima u Rimu, vjerojatno u listopadu, neposredno prije nego što sinodalni odbor donese konačnu odluku o statutima nacionalnog tijela.

“Ti statuti, prema dogovoru, tada će biti predstavljeni Rimu,” rekla je. “Na tom putu bit će kontakata radi jačanja međusobnog razumijevanja.”

Izvor