“Zašto bih priredio slavlje zbog dolaska Španjolaca? Došli su na našu zemlju kao imperijalisti”, kazao je filipinski predsjednik Rodrigo Duterte.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Crkva na Filipinima 2021. godine neće slaviti kolonijalizam, već 500 godina kršćanske vjere koju je domorodačko stanovništvo na ovim otocima dobilo kao dar, čak i preko ljudi koji nisu imali najčišće motive, poručio je potpredsjednik Filipinske biskupske konferencije biskup Pablo Virgilio David.

Odgovor je to na nedavne negativne komentare filipinskoga predsjednika Rodriga Dutertea u vezi s proslavom te značajne obljetnice.

“Zašto bih priredio slavlje zbog dolaska Španjolaca? Došli su na našu zemlju kao imperijalisti. Mi nismo Španjolci i bili smo podčinjeni 300 godina”,  izjavio je Duterte.

Biskup Davìd odgovorio mu je u tekstu koji je objavila Asia News. Ista kršćanska vjera koju su konkvistadori pokušali iskoristiti za ostvarivanje svojih ciljeva također je nadahnula naše revolucionare da sanjaju o slobodi i demokraciji, poručio je biskup Davìd, prenosi IKA.

Kršćanstvo je na Filipine prvi put došlo kada je portugalski moreplovac Ferdinand Magellan godine 1521. otkrio tu otočnu skupinu u Tihom oceanu, a evangelizacija arhipelaga tekla je istodobno sa španjolskom kolonizacijom koja je započela 1565. i završila 1898. godine, nakon dvije godine borbe za neovisnost.

Biskup David istaknuo je, među ostalim, činjenicu da je filipinski narod i nakon završetka kolonijalne vlasti nastavio prihvaćati kršćansku vjeru, što znači da kršćanstvo nisu izjednačili s kolonijalizmom. U određenom se trenutku vjera koju su Filipinci prigrlili uspjela ukorijeniti na plodnom tlu njihove urođene duhovnosti, poručio je biskup.

“Stoga budimo jasni: ono što ćemo slaviti 2021. nije kolonijalizam već kršćanska vjera koju su urođenici ovih otoka prihvatili kao dar, makar i od ljudi koji možda nisu bili motivirani najispravnijim motivima. Bog doista može pisati ravno i po potpuno iskrivljenim crtama.”

Filipinska biskupska konferencija godine 2013. pokrenula je put duhovne priprave za proslavu 500. obljetnice kršćanstva u toj zemlji pod geslom Devet godina za evangelizaciju. Svake je godine pažnja posvećena određenoj temi, tako da su 2013. i 2014. godine razmišljali o cjelovitom vjerskom odgoju, kao i o laicima u ulozi agenata evangelizacije.

Godina 2015. bila je posvećena siromašnima, dok se 2016. razmatralo o vezi euharistije i obitelji, što se podudaralo i s Međunarodnim euharistijskim kongresom održanim u Cebuu u siječnju iste godine.

Godina župe bila je 2017., dok je 2018. bila godina svećenika. Mladi su protagonisti 2019., dok će sljedeće godine filipinski biskupi razmišljati o ekumenizmu i međureligijskom dijalogu, s ciljem promicanja vrijednosti mira i sklada, posebice važnih u područjima sukobā. Konačno, 2021. godina bit će posvećena misijama „ad gentes“, kako bi se svaki vjernik osjetio potaknutim da postane misionar, prenosi Vatican News.

KT