Koliko je u životu važno prijateljstvo? Koliko je važno biti postojan? Jesu li vam bitne te dvije stvari? Na žalost vidimo da je ovaj svijet pun dvoličnosti i prijetvora. Jedno se govori, drugo radi. Nije daleko od toga ni naša domovina, a sa njome ni naše mjesto. Zašto bježati od istine? Volimo se zvati katolicima. Pozivati na vjeru, što više, tepati kako smo narod vjere. E ali kada to treba provesti u djelo, nema nas nigdje. Primjer nedjelje, Dana Gospodnjeg nam to svjedoči. Lijepo je zato proći kroz jedan turistički grad koji je trenutno popunjen turistima i vidjeti da unatoč tome radi SAMO JEDNA trgovina! Jer nedjelja je,! Na žalist suprotnih primjera je puno puno više…..Ostale stvari ne treba niti spominjati…..loši zakoni, rastave braka…..biži biži rekli bi stari, nemoj dalje…

Tko je bio na svetoj misi mogao je slušati o izdaji, o.lošem prijateljstvu. Prorok Jeremija nalazi se usred neprijateljstva. Ljudi koje je smatrao prijateljima čekaju njegov pad i žele ga ušutkati. Ipak, usred boli i izdaje on izgovara riječi pune vjere: „Sa mnom je Gospodin kao snažan junak.“ Jeremija ne niječe svoju patnju, ne skriva svoj strah, ali vjeruje da nije sam. To svatko od baš treba znati. NISI SAM!

Isus nam to veli, „Ne bojte se!“ Zna da će njegovi učenici naići na nerazumijevanje, odbacivanje pa i progonstva. No njihov život nije prepušten slučaju. Kao da danas nije tako onima koji slijede Krista. Možda bi našem izborniku Daliću bilo lakše kada bi oko ruke nosio dugine boje nego krunicu, jer ne bi ga toliko napadali! Ali Bog poznaje i ono najsitnije, čak su i vlasi na našim glavama izbrojene. To znači da je svaki čovjek Bogu dragocjen i da nijedna naša suza, borba ili nepravda nisu neprimijećeni. Imajte to na umu. Jer zlo, grijeh i strah nemaju posljednju riječ. Posljednju riječ ima Bog! Zamislite sada koliko često i mi živimo vođeni strahom, od tuđeg mišljenja, neuspjeha, odbacivanja ili budućnosti? Kako me drugi gledaju jer idem stalno u crkvu, jer živim kršćanske vrijednisti…..staromodan sam, svakakav u njihovim očima…..Dragi prijatelji, Isus nas ne poziva na nepromišljenu hrabrost, nego na povjerenje. Hrabrost Kristovog vjernika ne dolazi iz uvjerenja da se ništa loše neće dogoditi, nego iz sigurnosti da nas Bog nikada neće napustiti.

Eto, možda je upravo danas pitanje za svakoga od nas: Šta me sprječava da otvoreno živim svoju vjeru? Koji me to strah drži zarobljenim? Isusov odgovor je jednostavan i snažan: „Ne boj se. Vrijedan si u Božjim očima. Ja sam s tobom.“

Čestitke našim lađarima na osvojenom mjestu. Primjer je to kako bez muke nema uspjeha. Jer ništa u životu nije lako. Mir cam i dobro.