Sloboda je mogućnost samostalnog, nezavisnog djelovanja, mogućnost samoodređenja čovjeka. Sloboda se odnosi, u općenitom smislu, na tvrdnju biti »slobodan« (neograničen, nezarobljen). Ovo je jedna od mnogih tumačenja pojma slobode. Stariji se sjećaju velikih slavlja na prijelazu u ovo novo stoljeće. Mnogi uglednici tadašnjeg vremena iz društvenog i političkog života su u svojim govorima naglašavali da će ovo biti stoljeće koje će donijeti mir i napredak na krugu zemaljskom.

 

Jesu li bili u pravu? Rekli bismo jako malo. Za sada. Dvadeseto stoljeće je mogli bismo reći bilo stoljeće ratova, gušenja sloboda u jednom dijelu čovječanstva, nečovječnih sustava. Ali je u isto vrijeme bilo i stoljeće u kojem su mnogi narodi stekli slobodu, razbili okove ropstva i kolonijalizma. Stoljeće je to i u kojem je ljudski poriv za slobodom srušio i komunističke sustave u svijetu. Posebno u Europi. Tu spada i Hrvatska. I bilo smo veseli i uvjereni da nikada više nećemo odgovarati za izrečenu riječ ili misao, za napisani tekst, da će javno djelovanje u društvu i drugačije mišljenje biti slobodan izbor svakog pojedinca bez straha za posljedice. Na žalost vidimo da tome nije tako. Evo malo činjenica. Sjećate se narodnog izjašnjavanja o braku? Velikom većinom narod je izrekao svoje mišljenje i brak je zaštićen u Ustavu kao zajednica muškarca i žene. I usprkos tome vlasti donose zakone koje griješne zajednice stavljaju u zakonske okvire i izjednačavaju ih sa brakom. I pošto nevolja nikada ne dolazi sama,par godina iza na red dolazi legaliziranje drugih nastranosti u obliku Istanbulske konvencije. I uzalud su bile demonstracije desetina tisuća ljudi. Uzalud je bio dovoljan broj prikupljenih potpisa jer su ih majstori opsjene vičući „Hvaljen Isus“ sve poništili. Uzalud je bio krik naših biskupa i svećenika da se ne srlja protiv Boga i Njegovih zakona. Vlasti su po naputku stranih gospodara tu konvenciju izglasale govoreći da je to bezazleno. Šipak je bezazleno! Pogledajte malo dječje svjedožbe! Posebno tijelo neovisno o našim vlastima će nadgledati provođenje tog bezbožnog zakona. A ima toga i još. O vrijeđanju katoličkih vjernika i njihovih svetinja i blagddana ne treba niti pokušati govoriti jer ne bi stalo u ovaj tekst.Tu su razni politički pritisci i prijetnje za drugačije mišljenje ili postupanje po svojoj savjesti. Vrhunac svega su medijske manipulacije sa pojedinim događajima i izvrćanjem riječi. Primjer je ovo u Americi gdje nitko ne želi reći potpunu istinu o pokojnom Floydu. To ne opravdava njegovo okrutno ubojstvo. Ali iskoristiti njegovu smrt da bi se pljačkalo,palilo i rušilo sustav sigurno ne priliči 21 stoljeću. Vrhunac svega je cenzura. U tisku,na televiziji,a najgore i na društvenim mrežama gdje se nastoji spriječiti istina. Blokiraju se mnogi koji spominju zla prošlih sustava. Mnogi ste to doživjeli. Ni  mi nismo iznimka. Tko o tome odlučuje? Ljudi koji so oformili Faktograf i dio ljudi iz HND-ea. Skupina je to čija se uvjerenja kose sa većinskim uvjerenjima našeg naroda. Koji izražavaju poštovanje žrtvama Jasenovca,što je i u redu. Ali ne izražavaju poštovanje žrtvama Bleiburga i Križnog puta. Žrtva je žrtva, a zločin je zločin dragi drugovi. I kada to priznate onda ćete steći legitimitet govoriti i ukazivati na možebitne krive informacije u pojedinim objavama. Očito vas je strah istine. Prezirete dan kad je Crkva izišla iz katakomba i dobila slobodu djelovanja. Prezirete drugačije mišljenje od vašega. Zašto niste osudili skidanje zastava Hoda za život u Zagrebu? U redu vam je kada se šeta po ulicama tražeći privilegije za razne nastranosti,ali nije vam u redu kada se hoda tim istim ulicama za zaštitu nerođenih.

 

Znamo da imate podršku pojedinih krugova izvan naše Domovine. Znamo da vas na žalost podržavaju i neki koji su na vlasti u Hrvatskoj. Jer vidimo to i iz prijave za  obiteljsko nasilje neko dan kada se potukoše dvojica“prijatelja“. O kakvom je tu obiteljskom nasilju riječ? Gdje je tu obitelj? Znate što je najvažnije u ovom svemu? Da vas je većina našeg naroda pročitala. I da nemate njihovu podršku. Vidjet ćete to i ubrzo. Jer sloboda je stigla,okovi su razbijeni. Na žalost ne i u vašim glavama.  I poruka za kraj jednog našeg sveca koji je zahvaljujući dijelom i laži ljudi takvih kao vi još blaženik,ali za nas svetac. Veli kardinal Stepinac: Uzalud vam sav tisak i sve radiopostaje, našim srcima nikada nećete ovladati! NIKADA! Mir vam i dobro!