Svako vrijeme nosi svoje običaje. Ali od kada ljudi nastanjuju Zemlju ljudska priroda je ista. Želja za napretkom. Želja da su uspije u životu. I to je lijepo i od Boga dan dar. Ali kao i u sve dobro,tako i u to zlo mora umiješati svoje prste. Vidimo to u čitanjima ove nedjelje. Posebno nas na to upozorava prorok Amos. Živio je on i djelovao oko sedam stotina godina prije rođenja Isusa Krista. I napisa ćovjek i izreče proroštva koja su tako stvarna i 2700 godina poslije njegove smrti. U današnjem čitanju upozorava on one koji svoju moć i bogastvo stječu na račun siromaha i ubogih. Upozorava ih da Bog pamti njihova nedjela. Lijepo im govori: Slušajte ovo, vi što gazite potrebnika i satirete uboge u zemlji! »Kad li će mlađak proći da prodamo žito, i subota da tržimo pšenicu? Smanjit ćemo efu, povećati šekel da varamo krivim mjerama, da kupimo siromaha za srebro, potrebita za sandale i da prodajemo otražak pod žito.« Koliko sličnosti sa današnjim vremenom?! Mnoštvo je siromaha u svijetu,tako i u našem društvu. I tko to koristi? Ljudi od moći koji imaju vlast i bogatstvo . Ucjenjuju obični puk misleći da na taj način stječu sljedbenike. Ucjenjuju zaposlenjem, poklonima, napredovanjima u službi…..Ali stječu samo poslušnike na Zemlji, a na Nebu gomilaju bijes Božji na sebe. « Zakle se Gospodin ponosom Jakovljevim: »Dovijeka neću zaboraviti nijednoga djela vašega.« Tako piše u Svetom pismu. A što Bog obeća to i učini! Tlačiti slabije, iskorištavati siromahe, podvrgavati države i cijele narode svojim interesima,a zaklinjati se u ime Boga živoga samo još više ukopaje počinitelja u zlo koje ga sve više i više obuzima. Na kraju mu to zlo toliko pomrači um da je uvjeren da radi dobre stvari. Mnogi na žalost nikada ne progledaju. E da taj prorok Amos živi u naše vrijeme?! Zamislite koliko bi morao upozoravati! Strašna je nepravda dragi prijatelji zavladala na ovom svijetu. Iskorištava se ljudski rad do krajnjih granica. Jeftino se kupuje od radnika i seljaka, a skupo preprodaje. Bogati se na tuđoj nevolji. Poseban je to slučaj u Africi. Gdje ljudi kopaju drago kamenje,a da nikada nisu vidjeli kako to izgleda kada se obradi. Gdje oni koji beru sirovine za čokaladu i slatke napitke, tu čokoladu i te napitke nikada nisu okusili. Presiromašni su da bi sebi to priuštili. Gdje je tu pravda? Ovo su samo dva primjera od mnogih. Pa ti moćnici su u stanju izazvati ratove da bi postigli svoj cilj. Izazvati nerede u pojedinim državama da bi zavladali sa tim bogatstvom. Za njih čovjek nema možemo slobodno reći,skoro nikakvu vrijednost! Isus nam u današnjem Evanđelju zato šalje poruku u priči o nepoštenom upravitelju. Nekako smo malo začuđeni kada Isus hvali njegove nepoštene postupke. Ali ne hvali on postupke kao takve,već hvali pogled u budućnost tog upravitelja. Mi tog upravitelja u tome trebamo slijediti. Naš pogled u budućnost mora biti pogled prema spasenju. Da podignemo taj pogled od ovozemaljskih dobara. Njih je dobro imati. Ali ako smo samo svoj život podvrgli tom cilju, ajme nama. Da svi moćnici ovoga svijeta u čijim rukama leži bogastvo imaju malo osjećaja prema čovjeku,sigurno na zemlji ne bi bilo toliko siromaštva. Posao i zarada nisu nešto štetno. To je lijepo.Ali čovjek se treba voditi kroz taj posao i zaradu i duhovnim stvarima, a ne samo materijalnim. Sa onim koji su zaslužni za to bogatstvo,a to su radnici, treba postupati sa poštivanjem, gledati ih kao ljude ravne sebi. Jer sve nas Bog stvori,i svatko na ovaj svijet dođe na jednak način: rođenjem na kojem smo zaplakali da bismo udahnuli zrak koji nam je svima potreban. Ako smo na tom rođenju zaplakali, bilo bi lijepo da se pred kraj našeg života smijemo. Od radosti jer smo uspjeli svojim djelovanjem i životom približiti sebi život vječni. To je cilj svakog vjernika. I za kraj poslušajmo svetog Pavla koji nam u današnjoj poslanici veli da molimo za naše upravitelje, ljude koji su na vlasti. Da im Bog podari razum i otvori oči da svoj položaj stave na dobrobit cijelog društva. A kada u većini tih ljudi koji upravljaju sa našim narodom, pa i sa svijetom dobijemo ljude čije je upravljanje vođeno vjerničkim i kršćanskim svjetonazorom onda se možemo nadati da ćemo imati bolje društvo i pravedniji svijet. Tome trebamo težiti svi, a složit ćete se da o nama ovisi puno toga. Danas je povodom nove školske i vjeronaučne godine bio zaziv Duha svetoga i blagoslov školske djece. Mir vam i dobro!