Na početku današnjeg razmišljanja izražavamo iskrenu kršćansku sućut poljskom narodu i Crkvi uz molitve za duše poginulih hodočasnika i sve one koji su na bilo koji način pogođeni ovim nesretnim događajem. Bože budi im svima milostiv.

Puno smo puta čuli hvale o dobroj pripremljenosti za neke događaje. Turistički radnici su se dobro pripremili za turističku sezonu, zemljoradnici za sjetvu ili žetvu, trgovci za velik broj kupaca…….i mogli bismo toga nabrojiti koliko god hoćeš . Dobra osobina čovjeka jest da bude pripravan za razne događaje koji ga mogu pogoditi u njegovu životu. Živimo u župi vrijednih i marljivih ljudi koji žive od svojeg rada. Bez dobre pripreme sigurno ne bilo dobrih uspjeha toga rada. Njive su nam pune voća i povrća, trgovine robe, štandovi na magistrali nude svo bogastvo našeg kraja ljudima koji dolaze na odmor. Postavimo li ikada sebi pitanje ;Koliko smo mi kao župljani svi skupa pripravni za Boga? Jesmo li danas uz naše lijepo uređene njive i voćnjake, ukusno uređene štandove na magistrali uopće u našim mislima skontali da je danas nedjelja. Da bismo trebali ako smo kršćani dati svojoj duši zadovoljštinu. Ili nam je važnija zarada koju ćemo danas pokupiti od milosti koju primimo dolaskom na svetu misu. Dobra priprava znači da čovjek može obaviti i jedno i drugo. „Doista, gdje vam je blago, ondje će vam i srce biti.“ Isusove riječ danas. Ako imamo sva blaga zemaljska, pune vreće novca, a izgubimo dušu, uspjeh nam je ravan nuli. Svjedoci smo tragedije sa hodočasnicima iz Poljske. Dan prije nesreće su možda još bili puni planova za budućnost. Sve je to prekinula prometna nesreća. Vjerujemo da su oni spremni otišli pred Boga,ta uputili su se na hodočašće. Drugi primjer je smrt jednog novinara. Mogli bismo reći prema određenim njegovim tekstovima da je živio u bolesti i mržnji prema neistomišljenicima. Je li on bio pripravan otići pred Boga? Prema iskazu njemu bliske osobe, očito nije. Događanja oko njegove smrti također svjedoče o nejednakostima u našem društvu. Jer se zbog njegove smrti pokreće istraga,dok za tisuće umrlih od posljedica covida nitko nije reagirao. Zar je jedan važniji od tisuće. Možda ako je novinar. Moramo puno raditi na sebi dragi prijatelji i kao pojedinci i kao društvo. Promjena kreće od nas samih i kako mi budemo stavljali prioritete u naš život, takvo će nam biti uređeno i društvo. A pritom moramo imati na umu da to društvo ostavljamo našim potomcima. Bog nas je podario mnogim darovima. Dao nam je puno. „Kome je god mnogo dano, od njega će se mnogo iskati. Kome je mnogo povjereno, više će se od njega iskati.“ Poruka je to Isusa Krista na kraju današnjeg Evanđelja. Poruka nad kojom se svi trebamo dobro dobro zamisliti. Mir vam i dobro!