Prepoznaše ga o lomljenju kruha. Središnja je to misao iz današnjeg Evanđelja koje govori o susretu dvojice učenika I Isusa na putu za malo selo blizu Jeruzalema. Emaus. Naš život dragi prijatelji izgleda kao jedno putovanje. Nekome dulje,nekome kraće,ali na tom našem životnom putovanju doživimo svakakvih trenutaka. I lijepih I ružnih. Prednost vjernika jest u tome da na tom životnom putovanju uvijek može zatražiti pomoć Isusa Krista. Neka su istraživanja pokazala da vjernici lakše podnose nedaće koje ih u životu snađu. Trenutno smo na našem životnom putovanju upali u nedaće zarazne bolesti. I sigurno nije svakome isto. U našoj župi na primjer je sigurno manji osjećaj zatvorenosti i izoliranosti nego u većim gradovima. Jer djeca iziđu vani, odrasli prošetaju i iziđu u svoja dvorišta,obavljaju se poslovi u polju. Skoro pa sve kao da i nema prijetnje zarazom. Ali prijetnja jest tu,nazočna i stalna. Slično kao I u našem vjerničkom životu. Nastojimo ugoditi Bogu u svemu I živjeti po Njegovim zapovijedima,ali prijetnja “virusa grijeha” je stalno tu. I na žalost često nas dotakne i zarazi. Ali Bog ne ostavlja čovjeka “zaražena”,već mu je pružio mogućnost “lijeka” kroz svetu ispovijed kojom se vraća na ispravan put. Pitanje je koliko čovjek današnjice često koristi taj “lijek” i koliko često na tom svojem putu prepozna nazočnost Isusa uza sebe u nevoljama. Često smo kao ta dva učenika koja Ga ne prepoznaše putem. Tek na kraju za stolom im se otvoriše oči i shvatiše tko je bio uz njih putem.

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

Okrutan je današnji svijet dragi čitatelju, vidimo to oko sebe svaki dan. I sve nam je teže putovati svijetom neokrznuti. Ali vjernik mora na tom putu izabrati stranu, biti u društvu sa Isusom ili otpasti od Njega. Čini se da je izbor lagan. I trebao bi biti,ali okolnosti ga često čine za one koji su slabije vjere teškim. Jer su možda u pitanju poslovi, položaji u društvu,razne povlastice…..I ljudi pokleknu. Odbace Isusa radi tih povlastica. Ostaju vjernici samo na papiru i u svojim izjavama. Međutim,ljude se može prevariti,ali Boga ne. Takvi ljudi odbacivši Isusa upadaju u začarani krug nezadovoljstva. Uvijek im je malo. Postaju nezadovoljni i malodušni. Rekli bi:Izvanka gladac,ali iznutra jadac. Mrak obuzima njihov duh. Nestalo je svjetla u njihovim životima.Odbacili su Isusa! Zato dragi prijatelji,slijedimo Isusov put,ma koliko to bilo teško,na kraju će naša srca biti ispunjena zadovoljstvom. Kao dvojice učenika kada su spoznali tko je bio sa njima. Zamislite tu radost,to svjetlo koje je zasjalo u njihovim srcima. Jer Isus im je donio tu radost,to svjetlo,razbio tamu malodušja i tuge. Zato dragi prijatelji zamolimo Isusa kao što su ga oni zamolili: »Ostani s nama jer zamalo će večer i dan je na izmaku!« Budi sa nama Isuse u sve dane života mojega,na svim mojim putevima prati mene. Uvijek ću ti biti vjeran. Mir vam i dobro želimo u očekivanju vijesti o otvaranju crkvi za svete mise sa pukom gdje ćemo istinski doživjeti svoj susret sa Gospodinom na Euharistiji. Ugodan vam ostatak dana I početak novoga radnog tjedna. Ostanite zdravi!