Iz naslova vidite da nam se bliži vrijeme Božića. Danas ujedno slavimo i Materice. Ovim putem svim majkama želimo blagoslovljenu treću nedjelju Došašća. Lijep je to običaj koji pokazuje svu ljepotu prisnosti i povezanosti među članovima obitelji,kojeg je na žalost u današnje vrijeme sve manje.

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.
Ove treće nedjelje došašća osjeća se radost u misnim čitanjima. Radost iščekivanja. Iščekivanja uz mjeru strpljivosti. Svega toga nedostaje današnjem čovjeku. Htio bi sve i da to bude odmah! Sa takvim svojim ponašanjem čovjek sebi daje prevelika očekivanja,postavlja visoke norme,rekli bismo. I zbog toga biva nezadovoljan iako možda njegov život i nije prožet nevoljama,i nema razloga za nezadovoljstvo. Tim svojim ponašanjem uklanja radost iz svojeg života. Zatvara se u tamnicu briga i nezadovoljstva tako da i radosni dani njegovog života prođu u brigama i nezadovoljstvu. Kršćanin prije svega treba biti radostan. Optimističan. Jer takva nam je vjera. Kršćanstvo je vjera optimizma i radosti. Svi mi koji smo prolazni na ovom svijetu svoj ovozemaljski život nastavljamo u vječnosti sa našim najmilijima i u zajedništvu sa Isusom Kristom. Zar to nije dovoljan razlog za radost vjernika,kršćanina. Svima nam je na ovoj zemlji kraj isti. Smrt je neizbježna. I bogatašu i siromahu. I nije bitno kakav će biti posljednji ispraćaj pokojnika,bitan je život kojim je živio,i jeli tim svojim životom zaslužio radost vječnog života o kojoj smo zborili. Možda će onaj kome je ispraćaj bio skromniji biti bliži Bogu,nego ostali sa većim i svečanijim ispraćajem. Ljudsko vrednovanje je često čudno i nema puno poveznica sa vrednovanjem Boga živoga koji čovjeka sudi prema djelima,a ne prema položaju i moći. Ovo je također nedjelja Caritasa. Sjetit ćemo se danas onih potrebitih. Često se od kuknjave onih koji imaju i koji su siti ne čuje vapaj gladnih i potrebitih. Onih koji istinski trebaju pomoć. Vjernik to treba prepoznati i pomoći bližnjem u nevolji. Treba čuti glas Božji koji ga budi i goni na djelovanje. Taj glas Božji je probio sve prepreke i stigao do svetog Ivana koji je bio u tamnici zatvoren. Može li taj glas probiti tamu tamnica u koje se vjernici zatvaraju? Jeli današnji čovjek otvoren za glas Božji? Oko nas se i danas događaju mnoga čudesa,ali čovjek današnjice to uglavnom pripisuje nekom drugom,a ne Bogu. Nastoji Boga izbaciti iz svih kombinacija.Na nama je zato da slušamo glas Božji,da pustimo Boga da djeluje u nama, da budemo otvoreni Njegovu nauku i srušimo zidove tamnica u koje nas današnji svijet pokušava zatvoriti. Zato dragi vjerniče živi radosno svoju vjeru,ne daj da te pokolebaju i zavaraju lažna obećanja i lažni proroci ovoga svijeta. Budi svoj i razmišljaj svojom glavom. Neka ti glas Božji bude putokaz u tvojem životu. Mir vam i dobro!