ŠIBENIK (IKA)

Svetkovina svetog  Mihovila, zaštitnika grada Šibenika i Šibenske biskupije, proslavljena je u utorak 29. rujna na trgu pred šibenskom katedralom. Svečano misno slavlje i procesiju ulicama grada predvodio je pomoćni zagrebački biskup Mijo Gorski.

U homiliji biskup Gorski naglasio je kako smo okruženi anđelima glasnicima dobrog Boga. U imenu svetog Mihovila „Tko je kao Bog“ sadržano je pitanje i odgovor. U imenu pitanju prepoznajemo divljenje svemogućem Bogu. Zajedno s anđelima divimo se Bogu zbog beskrajne ljubavi, a divljenje je izraz zahvalnosti za dar života.

Život ljudski dar je stvarateljske Božje ljubavi. Darovani smo od samog Boga posredovanjem ljubavi roditelja. Taj je dar jedinstven i neponovljiv, kazao je biskup Gorski. Naglasio je kako nas svaki dar obvezuje. Dar života nas obvezuje na zahvalnost što smo rođeni i što postojimo.  Važno je prihvatiti sebe sa svim darovima, umijećima i slabostima.

Naglasio je kako čovjek se treba ostvariti i oplemeniti vlastiti život. Oplemenjivanje vlastitog života ostvaruje se u djelovanju za druge. Mi smo pozvani uzvratiti dar za dar, ljubav za ljubav, život za život. Čovjek je dar i mora postajati dar za druge.  Upozorio je da onaj tko niječe dar života postaje poput palog anđela i suprotstavlja se vlastitom biću. Postaje od osobe sredstvo.

Nijekanje dara postaje tako lukavo i suptilno da nadmašuje ljudske sposobnosti, kazao je biskup Gorski. Ima, dakle, netko drugi tko nam sugerira na veoma lukav način suprotstavljanje svojoj biti. To se očituje kao temeljno nezadovoljstvo sobom i drugima. Svijet je pun primjera i mi o tome možemo posvjedočiti. Sve potrebno za život imamo,  a opet nismo zadovoljni.  I kad bi se sve posložilo po našem htijenju opet ne bismo bili zadovoljni. I tražili bismo nekoga  tko je kriv i tko je odgovoran.

Cijelo naše društvo tako funkcionira na neumornom pokazivanju, na tim harnim čistačima javnosti i crkvene i društvene i političke koji znaju optužiti ali ne znaju izrađivati. I koliko god netko misli da time čini dobro zapravo postaje sijač nepovjerenja je razdora. Je li ikoji čovjek postao slobodan i sretan zato što su njegove slabosti postale javne? Je li ikoji čovjek i ikoje društvo postalo bolje zbog neprestanog optuživanja?  Baš naprotiv, to razotkrivanje drugoga javnosti nanosi samo bol i frustracije. Stječe se dojam da smo svi krivi, samo je pitanje kad ćemo doći na red.

U takvom ambijentu optužbi stvara se  nesigurnost, raste nepovjerenje, upozorio je biskup Gorski i zapitao nije li to djelo sotone.  Mi, Isusovi učenici, ne smijemo sebi dopustiti djelovanje sila koja razaraju naše povjerenje u čovjeka i u Boga. Bez povjerenja nije moguće izgraditi ni društvo, nije moguće stvoriti dobre poslove, nije moguća Crkva, niti obitelj, niti brak, niti prijateljstvo. Ništa nije moguće bez povjerenja jer bez beskrajnog i potpunog povjerenja u Boga nije moguće niti naše spasenje Zato nam je dužnost u ovom vremenu, u kojem je toliko nepovjerenja ušlo među nas ljude, izgrađivanje povjerenja. Dužni smo uvijek iznova izgrađivati povjerenje koje omogućuje život u zajedništvu i blagostanju, kazao je biskup.

Oporba Bogu traje od prije početka svijeta. Vidimo kako se nasuprot Bogu istine trajno pojavljuju osobe koje glume boga.  Zauzimaju  različite položaje, imaju i razna imena:  novac, vlast, sloboda bez odgovornosti, posjedovanje, pseudoznanost.  Njima se sve žrtvuje –   zdravlje i pamet, ukus i moral, na kraju ljudi počevši od nerođenih pa do neizlječivo bolesnih. To je glavni kumir našega doba, a svako vrijeme ima svojih idole i svojih kumire koji prisvajaju Božja svojstva i zahtijevaju da  se ljudi pred njima prostru.  Mi znamo da se ni pred kime ne klanjamo osim pred Bogom i ni pred kime ne saginjemo  svoju glavu osim u priznanju Božje veličine, kazao je biskup Gorski.

Vjernicima Šibenske biskupije zaželio je da ostanu hrabri u svojoj vjeri i da im ne klone duh u borbi protiv zlog duha.

Uz predvoditelja koncelebrirali su nadbiskupi splitsko-makarski Marin Barišić, zadarski Želimir Puljić,  splitsko-makarski koadjutor Dražen Kutleša, biskupi dubrovački Mate Uzinić, gospićko-senjski Zdenko Križić, mostarsko-duvanjski Petar Palić, umirovljeni šibenski Ante Ivas i gospićko-senjski Mile Bogović,  te biskup domaćin Tomislav Rogić. Među velikim brojem svećenika bili su provincijal provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Josip Blažević i provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marko Mrše.

Grad Šibenik predstavljao je gradonačelnik Željko Burić s dogradonačelnicima Danijelom Miletom i Paškom Rakićem. Na slavlju je bio i saborski zastupnik Hrvoje Zekanović. Pjevao je zbor koji su sačinjavali: Mješoviti katedralni zbor, zbor župe Ljubitovica i zbor Cor Christi iz samostana svetog Lovre. Uz orguljašku pratnju Nikole Lovrića Caparina zborom je ravnala Jelena Mikulandra.