Osvanula nam je hladna nedjelja,par stupnjeva ispod nule. Jučer je padao i snijeg. Dojam hladnoće pojačava i bura.
Za mnoge je bura pojam čistoće u zimsko vrijeme,rastjera južinu,očisti vrijeme. Današnja nam čitanja upravo o tome i govore. O čistoći. Isus čisti gubavca od bolesti. »Ako hoćeš, možeš me očistiti!«,kaže gubavac. Velika je vjera u njega bila. Njegov primjer poniznosti i iskrenosti jest primjer kakvi bi trebali biti.
Čisto srce stvori mi Bože,vapi sveti pisac Bogu. Svi ljudi teže čistoći. Volimo živjeti u čistom okružju. Hodati čisti i uredni,najprije radi sebe,a onda je tu i misao o mišljenju drugih o nama. To većina nastoji prenijeti i svojoj djeci. Ali uz vanjsku čistoću,Bog traži čistoću srca i duše.
Živjeti kršćanskim životom jest najbolji primjer kako promicati čistoću kršćanskog življenja u svojoj okolini,u svojoj obitelji. Posebno prema djeci koja se rađaju čista i nevina. Samo ih okolina može pokvariti. Često se pitamo odakle u djeci ponekad toliko zlobe? Nedavno se u vijestima pojavio oblik internetskog zlostavljanja vršnjaka, dobro se sjećamo pogrdnih izraza “lidlići” za siromašnu djecu koja nemaju novca za markiranu odjeću i obuću. Zar pred Bogom nismo svi isti. Možda je ljepše vidjeti šarolike prvopričesnike haljine u crkvama od jednostavnih malih albi u kojima su naša djeca sva ista. Također je isto tako možda ljepše vidjeti raznolike haljine i odijela u krizmanika. O školama ne treba niti govoriti. One na žalost postaju legla oholosti. Posebno u većim sredinama. Bogu hvala što živimo u maloj sredini pa nas veće zlo često zaobiđe.
Zašto ljudima smeta jednakost koju Bog toliko cijeni? Zbog vlastitog ega ili položaja kojim su ga pojednici svojim rođenjem stekli? Dragi ljudi,kod Boga smo svi isti. I kraljevi i prosjaci, i bogati isiromašni. Svi!? Isus nas tome uči. Ako se zovemo kršćani,onda bi to trebali i poslušati. Ali na žalost, Isusa se sjetimo samo u prigodama. Kada nam treba. Ajde ti moj Isuse,lako je tebi bilo govoriti,ja moram živjeti u ovom društvu,u ovoj okolini. Što će ljudi reći? Proglasit će me čudakom. Ali slušajte što veli Sveto pismo: “Jer Bog ne gleda kao što gleda čovjek. Čovjek gleda na oči, a Bog vidi što je u srcu”. Ne bojte se zato biti Božji ”čudaci”. Isus traži promjenu u našim srcima. A Sotona se protiv te promjene buni. Tko će u vama prevladati ne ovisi o Isusu. To ovisi o vama samima. Kako izaberete,tako će vam biti. Zato poslušajmo svetoga Pavla:” Braćo: Ili jeli, ili pili, ili drugo što činili, sve na slavu Božju činite”. Ne budite na sablazan nikome! Mir vam i dobro!
Crkva danas slavi svetog Valentina, zaštitnik je on iskrene i čiste ljubavi. Sigurno ne ovakve o kojoj trube preko društvenih mreža ili drugih medijskih sredstava. Kao da žele sve pokvariti. Sve pretvoriti u novac. Ovim putem vam čestitamo današnji dan. I neka vaša ljubav bude kroz cijelu godinu,a ne samo od prigode do prigode.