Puno smo puta u ovim našim nedjeljnim razmišljanjima spomenuli da je sloboda najveći dar koji je Bog dao čovjeku. A tu slobodu mu je ograničio sa deset zapovjedi koje mu je dao za njegovo dobro. Jer govoreći pravo,da čovjek poštuje tih deset zapovjedi na krugu zemaljskom bi vladao savršeni red i mir. Ne bi bilo potrebe za mnogim zakonima koji ponekad služe samo za to da bi se od krivice izvukao onaj tko taj zakon krši. Ali pošto su ljudi takvi kakvi jesu,zakoni moraju postojati. I ima ih svakavih. Kršćanima je bitno držati se zakona Božjega, nauka Isusa Krista koji uči Crkva, i u svojem će životu imati mir. Zakonodavci često kod donošenja zakona ne mare puno za Boga i Njegova pravila. Na žalost takvih zakona imamo i u našoj Domovini. Poneke su izglasali i vjernici,kršćani. Jednog od njih smo jučer čuli da je izjavio da neće dati dirati u Vatikanske ugovore! A uporan je bio u donošenju zakona koji je protivan kršćanskom moralu, protiv kojeg je ustala cijela Crkva i vjerni narod na čelu sa papom! Ma nema u toga čovjeka puno ni vjere niti morala. Jer govori jedno,a radi drugo. Na kraju krajeva,ti ugovori i ne mogu biti raskinuti jednostrano. Tako da to i nije trebao spominjati. Ali očito se radi nekih stvari treba ulizivati ili praviti  se ono što nisi.  Bog vam je dao jedno lice, vi ste sami sebi napravili drugo,rekao bi za takve William Shakespeare. A mudrac Sirah u prvom čitanju veli: Gospodin nije nikad zapovjedio nikomu da bude bezbožnik niti dao dopuštenje za grijeh. Eto,pametnome dosta.

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

Međutim,današnji moćnici ne mare za mudrosti Božje. Imaju oni druge gospodare kojima služe i za čiji interes rade. Sveti Pavao nam danas govori da knezovi ovoga svijeta propadaju jer ne žele spoznati Mudrost Božju. Svojim ponašanjem ponovno razapinju Isusa. Taj isti Isus u današnjem Evanđelju gdje čitamo Njegov govor na gori,nastupa vrlo jasno prema onima koji ga slijede. Tumači im i razjašnjava zapovjedi koje je Bog dao. I daje nam na znanje da ne možemo iz tih zapovjedi uzeti samo ono što nama odgovara. Zapovjedi ili poštuješ ili ne. Kao što smo i rekli na početku,da se zapovjedi Božje poštuju,ne bi bilo potrebe za raznim zakonima. Primjer je recimo ubojstvo. Da se poštuje zapovjed Ne ubij,sigurno ne bi bilo potrebe za raznim zakonskim rješenjima i kaznama za ubojstva. Jer ih ne bi bilo! I važnu nam poruku Isus danas šalje. Ove Njegove riječi govore koliko prezire prijetvornost i laž: „A ja vam kažem: Ne kunite se nikako…. Vaša riječ neka bude: ‘Da, da, – ne, ne!’ Što je više od toga, od Zloga je“. Ali čovjek ne sluša Boga. I zato jest na ovoj Zemlji toliki nered. Vjernici su zato pozvani biti primjer. Sol zemlje,čuli smo prošle nedjelje. I s pravom današnji psalam govori: Blaženi koji hode po zakonu Gospodnjemu! Hodi i ti dobri čitatelju,vjerniče tim zakonom i nećeš imati straha pred raznim knezovima ovoga svijeta. Jer Bog će biti uz tebe. Bog te ljubi. Ljubi i ti Njega! A ako je Bog uz tebe,tko ti što može?! A ako Boga izgubiš,izgubio si cijeli svijet. Izaberi sam! Mir vam i dobro!