Ove sedme nedjelje kroz godinu unašoj župi je lijep događaj. Krštenje četvrtog djeteta. Ponosni otac i majka su Nikola i Mia. I novi član naše župne zajednice,mala Marta. Svojim primjerom pokazuju kako se ljubi život. Čestitao im je župnik na prihvaćanju i življenju dara života.Stigle su čestitke i prigodni pokloni iz nadbiskupije,a čestitkama i prigodnim darom se priključila i udruga HKZ“MI“ naše župe. Dobrim i lijepim željama cijeloj obitelji pridružuje se i uredništvo župog web servisa.

Tko je danas bio na nedjeljnom suretu sa Gospodinom,slušao je i čitanja. I svakome od nas ta čitanja daju razmišljati. Teška su ako ćemo po njima postupati,mnogi su sigurno promislili. Odmah na početku imamo izvadak iz knjige Levitskog zakonika gdje se naglašava da je Bog neizmjerna ljubav i da su mržnja i osveta nešto zlo i neprimjereno čovjeku koji vjeruje u Boga. Međutim ,tu se izričito poziva da je dužnost vjernika koriti i upozoriti svojeg sunarodnjaka ako krene stranputicom. I na to se čovjek ne bi smio ljutiti. Ali vidimo da tome nije tako. Koliki otiđu ljutiti ako ste im nešto rekli što nije u redu a čine? Koliki su ljuti na tekstove što pročitaju na ovoj našoj stranici kada upozoravamo na lažne vjernike u našem javnom životu i politici. Zašto ljutnja kada se kaže istina? Zar smo nešto lagali? Dvoličnost je nešto strašno gadljivo Bogu. A i poštenim ljudima. Sveti Pavao nam zato govori da je čovjek hram Božji. Ako tko upropašćuje hram Božji, upropastit će njega Bog,kaže nam sveti Pavao. Isus danas šalje snažnu poruku: Ljubite neprijatelje! Ma daj dragi Isuse,pa kako ću ja to činiti kada mi drugi čini zlo i nepravdu. Ako se zoveš kršćaninom,postupaj kao i ja,kao da nam Isus progovara. U tome je tvoja veličina pred onim tko je nepravedan prema tebi. Mnogi na krivi način žele shvatiti ove današnje Isusove riječi. Ali Isus je jasan prema onima koji Ga slijede. Kako kršćanin,vjernik,katolik,koji nedjeljom pohađa svetu misu,može slijediti Zlo? Odgovarati na nepravdu novom nepravdom, na vrijeđanje i mržnju novom mržnjom…..Takvi postupci samo hrane Zlo koje postaje sve veće. To ne znači da trebamo biti naivni i pustiti da nas drugi gaze. Isus je podigao glas na onoga koji ga je udario. Isus je izbacio iz hrama trgovce. To su primjeri kako vjernik treba djelovati kada je nepravda u pitanju. Isusove riječi kojima nam se obraća treba shvatiti kao poziv da na to Zlo djelujemo i odgovaramo na kršćanski i vjernički način. Krštenjem i krizmom postali smo djeca Božja,i hram Duha Svetoga. Mnogi te darove kroz život odbace i onda im se dogodi da iz njihova ponašanja prema drugima progovara Zlo. I tu je razlika između istinskog vjernika i onoga koji je zastranio ili uopće ne vjeruje. Mi smo se dužni odazvati Isusovu pozivu. Odbaciti mržnju. Domovinski rat je najbolji primjer kao unatoč zlu koje je naš narod pretrpio nema mržnje. Pojedinih ispada je bilo i bit će. Za primjer kako živjeti neka nam posluže riječi pokojnog kardinala Kuharića koji će jednom sigurno biti uzdignut na oltar.  Njegova poruka glasi: “Ako je moj protivnik spalio moju kuću, ja neću zapaliti njegovu! Ako je razorio moju crkvu, ja neću ni dirnuti njegovu, dapače, čuvat ću je. Ako je napustio svoj dom, ja neću ni igle uzeti iz njegova. Ako je ubio moga oca, brata, sestru, ja neću vratiti istom mjerom, nego ću poštivati život njegova oca, brata, sina, sestre! To je Evanđelje, možda teško razumljivo pogaženom i poniženom čovjeku, ali to je Evanđelje zalog pobjede! To moraju biti naša načela! To moraju biti naši postupci, jer u protivnom i mi bismo bili žrtve Zmaja!”  Tako je govorio prvak Crkve u Hrvata nadbiskup zagrebački Franjo kardinal Kuharić 10. kolovoza ratne, 1991. godine na ruševinama crkve Sv. Lovre u Petrinji.  Da svi mi više slušamo poruke naših duhovnih pastira i poštujemo zakone Božje, sigurno bi bilo više reda i mira u našim životima. Probajte,nemate što izgubiti. Možete samo dobiti! Mir vam i dobro!