U srijedu smo ušli u vrijeme Korizme. Vrijeme je to priprave vjernika za Uskrs. Iako bi po nekoj logici vjernik uvijek trebao biti spreman,vrijeme pred Uskrs i Božić jest vrijeme kada mnogi donose odluke da će biti bolji. U prvoj smo korizmenoj nedjelji. U nekim župama na današnji dan počinje priprava odraslih koji se žele krstiti. Njihovo krštenje će biti na večer pred Uskrs,na misi bdijenja. Svi vjernici su odmah na početku života primili taj sveti sakramenat koji je jedan od temelja ljudskog spasenja. Poneki na žalost zbog raznih okolnosti taj sakrament nemaju,ali tijekom života se odluče ući u zajedništvo Crkve i otvoriti sebi put prema životu vječnome. Također mnogi tijekom svojeg života taj sakramet pogaze. Padnu pod kušnjama koje pred njih stavi svijet i okolina.

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

U prvom čitanju vidjeli smo da su prvi ljudi pali pred kušnjom zabrane branja plodova sa stabla u Rajskom vrtu. Taj pad prvih ljudi prouzročio je njihov izgon iz Raja i smrt koja od tada postaje dio našeg života. Međutim Bog nije odbacio čovjeka,već mu šalje svojeg Sina da svojom smrću otkupi grijeh ljudi i omogući im spasenje. To nam u drugom čitanju tumači sveti Pavao. Zaključuje svoje misli rečenicom “Doista, kao što su neposluhom jednoga čovjeka mnogi postali grešnici tako će i posluhom Jednoga mnogi postati pravednici”. I u toj rečenici je sve sažeto. Evanđelje ove nedjelje nam donosi priču iz Isusova života kada Ga je kušao sam Sotona. I vidimo koje su to kušnje. Nudi Isusu neizmjernu moć i slavu. Pošto je Isus postio,nudi mu kruh.  Ali pod jednim uvjetom. Samo mu se mora pokloniti. I sve će mu dati. Stotine primjera je ovakvog djelovanja Sotone u današnjem svijetu. Samo što danas Sotona djeluje preko ljudi koji mu se predaju. Tisuće i tisuće ljudi danas širom svijeta umiru od gladi bolesti. Rješenje jest jednostavno. Pravedna podjela dobara. Ali kad Sotona umiješa svoje prste,onda se to rješenje ne primjenjuje. Nude se sotonska rješenja. Jedno od nih je ubojstvo nerođenih i kontrola rađanja. Iako Zemlja može dati dovoljnoi hrane za sve. Pa Hrvatska kažu stručnjaci može proizvesti hrane za 25 milijuna ljudi. A mi je nemamo niti za sebe. Dakle Sotona je zavladao određenim ljudima i preko njih provodi svoju zamisao. Nudi moć i prvenstvo. I tu su ljudi slabi. Da bi ostali na položajima predaju se Sotoni. Draže im se svidjeti moćnicima ovoga svijeta nego Bogu. Na žalost primjer je i naša Domovina. Zakoni o pobačaju, Istanbulska konvencija, istospolne veze,zar to nisu sotonski zakoni. Ljudima koji to promiču očito nije Bog važan. I za sobom povlače mnoštvo sljedbenika. Dajući povjerenje njima,ti ljudi gube vezu sa Bogom,i stvaraju vezu sa Sotonom. Pravdaju se lažnim izgovorima, manjim zlom i sličnim glupostima. Ali zlo je zlo. Bilo malo ili veliko. Kada vam komad kruha padne na zagađeno mjesto,hoćete li ga pojesti bez obzira što je dio njega zagađen ili ćete pokušati taj dio odstraniti. A možda baciti i cijeli komad. Radi svoje sigurnosti. Shvaćate li bit tog malog zla? Svijet je danas pun kušnji i lakih rješenja. Budite zato mudri i dvaput promislite koje i kakvo ćete izabrati. Birajte uvijek dobro,a nikada zlo. Budite na strani Boga,a ne Sotone. Mir vam i dobro.