Video je snimljen u crkvi Svetog Križa, nekadašnjoj katedrali Armenske apostolske Crkve koja je danas pretvorena u muzej

Bright_copy

Dirljiv trenutak molitve u kojem su sažeta stoljeća vjere, nade i patnje jednog naroda. Mlada Armenka pjeva crkveni napjev ‘Gospodine, smiluj se’ u zgradi nekadašnje katedrale Svetog Križa na otoku Akdamaru, na turskom jezeru Van. Riječ je o crkvi Armenske apostolske Crkve izgrađenoj još u X. stoljeću, koju su Turci poharali tijekom Armenskog genocida 1915., pobivši sve monahe koje su zatekli tamo. U međuvremenu, ova prekrasna sakralna građevina je propadala, a od potpunog uništenja spasio ju je turski pisac Yaşar Kemal koji je posjetio otok 1951., vidio da je crkva pred uništenjem i potom iskoristio sve svoje društvene i političke ‘veze’ da bi je spasio. Crkva je obnovljena 2006., pretvorena u muzej i sada je jako posjećena. Ova mlada Armenka je nakon ulaska u nju osjetila poriv zapjevati napjev na svom jeziku i pri tome se nije obazirala na ljude oko sebe, duboko udubljena u molitvu.

Bitno.net