Zadnja je korizmena nedjelja dragi prijatelji. Još je nazivlju „gluha“. Već druga nedjelja kako nema svetih misa sa narodom. I teška je zato ova nedjelja. Jako. A slijedeći tjedan će biti za vjernika još teži. Cvjetnica,Sveto trodnevlje,Uskrs…..sve to bez nazočnosti u hramu Božjem. Mnoge župe prijenosom svetih misa pokušavaju vjernicima olakšati ovu muku, državna televizija također,međutim,vjerniku teško išta može nadoknaditi njegov nedjeljni susret sa Gospodinom.

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

Ove nedjelje su prekrivena raspela u našim crkvama. Zlobnici će reći kao da je i Bog okrenuo glavu od ljudi. Ali mi znademo da nije tako. Stalno ponavljamo da Bog ljubi čovjeka. Ta On ga je stvorio. Kako ne ljubiti savršeno djelo ruku svojih?Ali ljudi grešni,kakvi jesu,znaju okrenuti glavu od Boga. Udarati svim silama na Njegov savršeni poredak na krugu zemaljskom. Zar je trebala doći ova nevolja sa zarazom da bi stanovnici mnogih gradova ugledali plavu boju neba koju nisu mogli vidjeti od zagađena zraka, stanovnici Venecije kažu da nakon mnogo godina vide čiste kanale u svojem gradu. Zrak je u mnogim gradovima postao čist,ali na žalost stanovnici su u svojim domovima i ne mogu uživati u njemu. Do kojeg besmisla čovjek dovodi svoj život na Zemlji!? A sve zato jer ne poštuje Božje zakone, jer pokušava obrnuti red koji je Bog stvorio. Priroda jest stvorena da bi služila čovjeku. Ali nije stvorena da bi čovjek od nje pokušavao raznim pokusima učiniti je drugačijom. Sve to uz razne nastranosti koje čovjek izmišlja i provodi,jednim dijelom i dovodi do ovakvih stanja. Nama preostaje nada da će čovjeku današnjice ovo biti pouka da svoj život uskladi sa Božjim zakonima i sa prirodom oko sebe. Vidimo da su danas mnogi u ovoj nevolji okrenuti Bogu. I društvene mreže su pune priča o ljudima koji nisu vjerovali,a sada se utječu Bogu. Današnje Evanđelje nam govori o događaju kada je Isus oživio Lazara. Sestre zovu Isusa još dok je Lazar bio bolestan. Ali Isusu nije žurba. Možda su sestre ostale pomalo razočarane u Isusa. Još više jer su prijatelji. Možemo to usporediti i sa današnjim stanjem u našoj Domovini. Mnogi su možda razočarani u ovim nevoljama zareze i potresa. Isuse gdje si? Mi smo tvoj narod. Vjernici! A jesmo li? Pogledajmo se malo,kakvo nam je društvo?Ubojstva, tlačenje radnika, pobačaji, donošenje zakona protivnih Božjem nauku….Jesmo li još uvijek sigurni da smo Njegovi? Isus u Evanđelje veli Marti koja mu je izišla u susret moleći: Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će. I tko god živi i vjeruje u mene, neće umrijeti nikada. Zašto mi ne bismo slijedili Martu i izišli u susret svojem Gospodinu? Što nas to spriječava? Oholost,osjećaj moći kad je sve u redu…. Na dvije se stolice dragi prijatelji ne može sjediti. Stara je to izreka. Zato se odlučimo za Boga. Prikažimo ove nevolje za pokoru svojih grijeha, okrenimo novu stranicu u našem životu. I u svim našim postupcima u budućnosti razmislimo: Jeli to što radim u skladu sa Božjim naukom? Što Bog kaže na moj postupak? Uz ta dva pitanja vjernik sigurno onda neće pogriješiti u svojem postupanju. Sačuvao nas sve skupa dobri Bog od svakoga zla. Amen! Mir vam i dobro!