VATIKAN (IKA)

Političari se moraju truditi za dobro naroda, a ne za dobro vlastite stranke, istaknuo je papa Franjo uvodeći vjernike u misno slavlje, koje je kao i obično služio u Domu sv. Marte, a prenosile su je televizija i internetske mreže.

U ovo vrijeme obilježeno zarazom Covid-19 političari, koji snose odgovornost za odluke, trebali bi se jače posvetiti svojem pozivu, koji se očituje u velikom karitativnom osjećaju. U propovijedi je podsjetio da kršćanin mora poštivati ne samo zapovijedi, već dopustiti da ga Duh vodi svojom nježnošću u smjeru, koji je nama nepoznat. To je duhovni preporod – pojasnio je Papa, osvrćući se na noćni posjet farizeja Nikodema Isusu koji mu je dao do znanja da se treba preporoditi odozgo, ako se želi vidjeti kraljevstvo Božje. Nikodem je u svom nemiru tražio Gospodina. Nije znao kako poduzeti taj korak: kako se preporoditi Duhom, koji djeluje nepredvidivo. Tko dopusti Duhu da uđe i njega i prepusti se njegovom vodstvu postaje nježna i slobodna osoba. Kršćanin se nikada ne smije zadovoljiti poštivanjem zapovijedi, već mora ići dalje i ući u slobodu Duha, ustvrdio je Papa i potom se osvrnuo na oslobođenje apostola Petra i Ivana, koji su – kako se navodi u Djelima apostolskim – zajednički zahvalili Bogu i molili da im poda snagu iskreno naviještati Njegovu Riječ unatoč teškoćama i prijetnjama. Ta odvažnost je plod Duha, zaključio je Papa i dodao kako se čovjek preporađa molitvom.