Neugodna je vijest jučer odjeknula u našoj dolini. Na žalost,virusom corone zaraženo je dvoje ljudi u našim susjednim župama, Gospe Karmelske na Bagaloviću i Kraljice neba i zemlje u Ploči. I priznajemo da nije to bilo lijepo čuti. Ali još je ružnije bilo pročitati neke komentare ispod ovih vijesti. Kao da su ih pisali ljudi koji nemaju osjećaje. Nije tu bilo ljudske sućuti za oboljelog,nije bilo brige za njegove bližnje,već samo znatiželja i osuda. Zašto se pojedinci tako ponašaju? Odmah osuđuju dotične. A možda nisu niti najmanje krivi. Mnogi zbog prirode posla ne mogu biti doma izolirani, rade i u doticaju su sa ljudima…..liječnici, sestre, policija i carina, zaštitari, trgovci i dostavljači….razne službe koje su bitne da bi mi ostali bili zaštićeni. Da bi imali gorivo,hranu,lijekove….možda neku potvrdu koja nam treba…registrirali vozilo….. Misle li takvi koji osuđuju na takve stvari? Lako je prigovarati iz sigurnosti svojeg doma. Još bi bilo gore ako se takve osobe izjašnjavaju vjernicima. Gdje im je suosjećanje za bližnjega, znaju možda lajkati sliku majke Tereze, oca Ante Gabrića, možda će lajkati i sliku svetog Ivana Pavla II koji je na današnjj dan preminuo. Bilo bi bolje da slijede njihov primjer življenja svoje vjere u svakodnevnom životu. Virus corone jest tu. Među nama. I možete ga dobiti na razne načine. Ne dao Bog nikome da ga dobije. Ali stavite se na mjesto čovjeka koji je obolio. Kako bi se osjećali da vas okolina u vašoj nevolji odbaci? Gledajte dragi prijatelji, ova nevolja će proći,ali pamtit će se ponašanje pojedinaca i zajednice u ovoj nevolji. I molimo vas, budite prije svega ljudi. Ako ste vjernici,živite svoju vjeru i kad je teško,a ne samo kad je lako. Ovaj tekst sigurno nije namijenjen kao opravdanje neodgovornim pojedincima koji namjernim i neodgovornim ponašanjem i kršenjem mjera doprinose širenju zaraze. Njih treba kazniti. Bez ikakva dvoumljenja. I pozivamo vlasti da takve bez oklijevanja kazne. Na kraju vas sve pozivamo da poštujete upute nadležnih koje često nisu lake. Posebno za vjernike u ovim danima kada dolazi Uskrs.Ali samo tako dobit ćemo na vremenu dok se ne nađe lijek za ovu nevolju. Poruka gradonačelnika Mišo Krstičević jest jasna:”Pred nama je period u kojem je više nego prije potrebna solidarnost, disciplina i staloženost. Panika nije i neće donjeti dobre rezultate, oprez hoće! ”
Neka nam svima dobri Bog bude na pomoći,i budimo večeras ujedinjeni u molitvi svetom Ivanu Pavlu II da svojim zagovorom Bogu Svemogućemu oslobodi svijet ovoga zla. Mir vam i dobro!

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.