Što se tiče katolika, unatoč blagome padu, njihov postotak još od 1972. pokazuje priličnu stabilnost.

Rezultati Općeg društvenog istraživanja objavljeni prošlog tjedna, pokazali su kako su prvi put u povijesti vjerski neopredijeljeni postali najveća vjerska skupina u Sjedinjenim Američkim Državama.

Broj Amerikanaca koji kažu da ne pripadaju niti jednoj vjerskoj skupini u posljednja se tri desetljeća povećao za 266 posto te oni sada, prema istraživanju, čine 23,1 posto ukupne populacije.

Iako su sve veće kršćanske denominacije posljednjih godina u padu, najznačajniji pad primijećen je kod mainstream protestantskih Crkava koje u odnosu na 1982. imaju 62,5 posto manje vjernika.

Što se tiče katolika, unatoč blagome padu, njihov broj još od 1972. pokazuje priličnu stabilnost iako je Katolička Crkva u medijima često bila povezivana sa skandalima.

Ryan Burge, profesor političkih znanosti sa sveučilišta u Illinoisu koji je analizirao rezultate, za Daily Mail je rekao kako smatra da je uzrok veće stabilnosti postotka katolika u odnosu na protestante u tome što je katoličanstvo više vezano uz kulturu.

Burge je istaknuo i podatak kako su se ispitanici sa sveučilišnom diplomom u manjem postotku izjašnjavali kao vjerski neopredijeljeni od onih sa slabijim obrazovanjem, što je protivno dojmu koji se često pokušava stvoriti.

Kao jednu od teorija o naglom porastu postotka osoba bez vjerske pripadnosti u SAD-u, profesor iz Illinoisa je istaknuo to što su ljudi nekoć lagali da su vjernici iako nisu bili. „Mnogi ljudi su i prije bili vjerski neopredijeljeni, ali prije je u Americi bilo kulturološki neprihvatljivo ne imati vjeru“, rekao je.

Ryan Burge ?@ryanburge

The 2018 GSS was just released and there’s some big news. Those of “no religion” (23.1%) are statistically the same size as evangelicals (22.8%). There was also a small resurgence of mainline Protestants, while Catholics are down 3% in the last four years.

Ivo Džeba | Bitno.net