ASIZ (IKA)

Uoči beatifikacije računalnog programera mladića Carla Acutisa u Asizu je 1. listopada svečano otvorena grobnica budućeg blaženika koja će do 10. listopada biti otvorena za javno čašćenje od 8 do 22 sata kako bi se što većem broju ljudi omogućilo pomoliti se na blaženikovom grobu koji se nalazi u asiškom svetištu.

Uz beatifikaciju je priređen bogati vjerski i kulturni program. Tako će se svaki dan do svečanosti beatifikacije, 10. listopada u asiškim crkvama slaviti mise te održavati klanjanja pred Presvetim, a u katedrali sv. Rufina i klaustru bazilike Svete Marije Anđeoske bit će priređene i izložbe o euharistijskim čudima i marijanskim ukazanjima, temama veoma dragima Acutisu. U sklopu proslave njegova proglašenja blaženim održat će se i nekoliko događaja namijenjenih mladima, uključujući virtualno okupljanje talijanske mladeži koje će se održati 2. listopada pod nazivom „Blago tebi: Škola sreće“, a uoči samog slavlja beatifikacije održat će se molitveno bdjenje mladih.

Foto: SIR

Beatifikacija Carla Acutisa održat će se u bazilici svetog Franje 10. listopada u 16 sati. Svečanu misu će predvoditi kardinal Agostino Vallini, umirovljeni vikar Rimske biskupije. Ograničeni broj mjesta za ovaj događaj već je rezerviran. Kako se na beatifikaciji očekuje veliki broj ljudi na gradskim će trgovima biti postavljeni veliki ekrani na kojima će se moći pratiti slavlje beatifikacije.

Foto: SIR

Carlo je rođen 3. svibnja 1991. godine. Imao je svega 15 godina kad je 2006. umro od leukemije, prinijevši svoja trpljenja za papu i Crkvu. Carlo je bio pobožno dijete i mladić, svaki dan je sudjelovao na misi, često molio krunicu i ispovijedao se jednom tjedno. Posebno se isticao u čašćenju euharistije, a bio je izuzetno nadaren u radu s računalima te je predložen za nebeskog zaštitnika interneta. Za života, Carlo je istražio više od 136 priznatih euharistijskih čuda koja su se dogodila tijekom povijesti u različitim zemljama te je izradio njihov virtualni muzej, a nakon smrti, njegova izložba euharistijskih čuda posjetila je svih pet kontinenata i nadahnula mnoge njegovim predivnim fotografijama i tekstovima „Svi su ljudi rođeni kao originali, ali mnogi umiru kao kopije“, govorio je Carlo a tu je misao novog blaženika citirao i Papa u apostolskoj pobudnici mladima i čitavom Božjem narodu Christus vivit (br. 106).

U srpnju 2018. papa Franjo je Carla Acutisa proglasio slugom Božjim. Sveti Otac je Kongregaciji za proglašenje svetima 21. veljače ove godine odobrio da donese uredbu kojom se omogućuje Acutisovo proglašenje blaženim. Nedavno je utvrđeno da je Carlovo tijelo, 13 godina od preminuća, ostalo neraspadnuto.