U Hrvatskoj su do četvrtka ujutro potvrđenep ukupno 481 osoba zaraženih koronavirusom, a 22 osobe su ozdravile. Na snazi su mjere prema kojima je zabranjeno napuštati mjesto prebivališta.
11,00 sati
Na području Splitsko dalmatinske županije novih je pet osoba pozitivno na koronavirus, a ukupno je 36 zaraženih osoba, priopćio je u četvrtak Županijski Stožer civilne zaštite.
U Splitu su 24 osobe pozitivne na COVID-19, u Sinju tri, u Hrvacama i Vrliki jedna osoba, u Solinu tri, i po jedna oboljela osoba u Dugom Ratu, Podstrani, Hvaru i Kaštelima.
Od ukupno 36 zaraženih – šest osoba su iz zdravstvenog sustava, i to dva liječnika, dva stomatologa, jedan inženjer i jedan djelatnik srednje stručne spreme. U samoizolaciji se nalazi 55 zdravstvenih djelatnika, izvijestili su iz Stožera.
Opće zdravstveno stanje svih zaraženih s područja Splitsko dalmatinske županije je stabilno, dok se jedna osoba s područja Šibensko-kninske županije nalazi na respiratoru u KBC-u Split.
Svi kontakti zaraženih obrađeni su od strane epidemiološke službe. Iz županijskog Stožera CZ ističu da se sve zdravstvene usluge u KBC-u Split pružaju kao i do sada.
U karanteni splitskog Hotela Zagreb u ovom trenutku nalazi se 29 osoba, od čega 21 hrvatski državljanin te osam stranih državljana.
10,30 sati
Tri nova slučaja zaraze koronaviursom potvrđena su u četvrtak u Istarskoj županiji u kojoj je do sada ukupno oboljela 41 osoba, izvijestio je županijski Stožer civilne zaštite.
Od petnaest uzoraka brisa iz Istre, koji su testirani u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, za tri osobe potvrđena je zaraza koronavirusom.
Dvije osobe su iz Višnjana i jedna iz Pule, a sve su bile u kontaktu s već od ranije pozitivnim osobama na virus,
U Istarskoj županiji trenutno je 41 osoba pozitivna na koronavirus, među njima su i Austrijanac i Slovenac koji su u međuvremenu napustili Hrvatsku, a za 70-godišnjeg muškarca iz Brtonigle jučer je potvrđeno da je umro od zaraze tim virusom.
U Istri je jedanaest zaraženih iz Umaga, osam iz Brtonigle, šest iz Pule, četiri iz Novigrada, po tri iz Poreča i Vodnjana, po dvoje iz Labina i Višnjana te po jedna osoba iz Rovinja i Raše.
Stožer u izvješću navodxi kako je u međuvremenu uzeto devetnaest novih uzoraka brisa, koji su također poslani u Zagreb.
9,30 sati
Dezinficijensi i zaštitne maske u ljekarnama prodaju se po trenutačno realnim cijenama, a hrvatske ljekarne i galenski laboratoriji počeli su sa samostalnom proizvodnjom antiseptika i dezinficijensa, izvijestila je u četvrtak Hrvatska ljekarnička komora (HLJK).
“Naš je cilj opskrba cjelokupnog zdravstvenog sustava i stanovništva”, navela je predsjednica HLJK-a Ana Soldo
Nabavna cijena alkohola skočila je za gotovo 300 posto, dok su cijene zaštitnih maski u nabavi i do 20 puta skuplje u odnosu na prošlogodišnje razdoblje, ističe HLJK.
U situaciji epidemije koronavirusa kao i u većini svjetskih zemalja, i hrvatske se ljekarne susreću s dosad nezabilježenom potražnjom za dezinficijensima i antisepticima, te zaštitnim maskama. Kako bi odgovorile potrebi građana, tvrtki i cjelokupnog zdravstvenog sustava, ljekarne su ‘upregnule sve raspoložive resurse u proizvodnju dezinficijensa, ali i nabavku zaštitnih maski od strane ovlaštenih dobavljača’, naglašavaju iz HLJK-a.
Maloprodajne cijene dezinficijensa i antiseptika nažalost su porasle kao posljedica porasta cijena sirovina i do šest puta, kao i osjetnog rasta cijene ambalaže, dodaju.
Važno osigurati lokalnu proizvodnju alkohola, dezinficijensa i ambalaže
Ljekarnici nemaju utjecaj na cijenu sirovine i ambalaže, ali su se posljednjih tjedana fokusirali na rješavanje nestašice dezinficijensa i osiguravanje osnovnih sredstava za zaštitu od epidemije. Ljekarne ulažu i velike napore u reorganizaciju posla u novonastalim uvjetima te vlastitu proizvodnju dezinficijensa u tri smjene. No za redovitu i dostatnu opskrbu građana i cjelokupnog sustava, svakako je potrebno čim prije osigurati lokalnu proizvodnju sirovine, i ambalaže i dezinficijensa, priopćuju iz HLJK-a.
„Potrošnja alkohola i dezinficijensa u posljednjih 12 tjedana može se usporediti s cijelom prošlogodišnjom prodajom u ljekarnama diljem Hrvatske, a imamo saznanja kako je situacija ista ili slična i u drugim zemljama. Trenutačno ovisimo o dobavljačima koji imaju višestruko veće cijene od onih na početku godine, zbog čega je važno osigurati lokalnu proizvodnju alkohola, dezinficijensa i ambalaže, na što su u ovom trenutku fokusirane domaće veledrogerije i galenski laboratorij te drugi proizvodni pogoni”, naglašava Soldo.
Pritom je, dodaje, “naš prioritet opskrba cjelokupnog zdravstvenog sustava učinkovitim sredstvima za borbu protiv nevidljivog neprijatelja, pa je veliki dio namijenjen upravo bolnicama gdje je ključno minimizirati prijenose zaraze. Dio će svakako biti dostupan i u ljekarnama kako bismo pomogli građanima u zaštiti“, istaknula je predsjednica HLJK-a Soldo.
Proizvodnja antiseptika i dezinficijensa u Plivi, galenskom laboratoriju u Splitu i Zagrebu
Slična je situacija i sa zaštitnim maskama, čija je nabavna cijena u ovom trenutku ide i do 19 kuna, iako je tijekom prošle godine takva ista maska u veleprodaji bila procijenjena na četiri kune.
„Naš je zadatak odgovoriti na potrebe građana, no ne možemo utjecati na nabavnu cijenu, niti takve maske možemo prodavati ispod cijene po kojoj su kupljenje od veletrgovaca. Mi smo u svakodnevnom kontaktu s Državnim inspektoratom i vjerujem da će se, sukladno zakonima i propisima, situacija na tržištu uskoro normalizirati u korist krajnjih kupaca“, pojasnila je Soldo.
Proizvodnja antiseptika i dezinficijensa odvija se u Plivi, galenskom laboratoriju u Splitu i Zagrebu te u manjim tvrtkama koje su preusmjerile postojeću proizvodnju u razvoj ovih proizvoda.
„Javni ljekarnički lanac Hrvatske pokazao se kao jedna od ključnih karika javnozdravstvene sigurnosti”, rekla je Soldo. Ujedno se zahvalila svima koji su se pravovremeno uključili u proizvodnju s ciljem opskrbe domaćeg tržišta proizvodima koji su trenutačno ‘najtraženiji na svijetu’.
9,00 sati
Broj zaraženih se od jučer povećao za 39, ukupno ih je 481.
“Na respiratoru je 14 bolesnika”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
“Imamo 18 liječnika specijalista koji su pozivitni, šest specijaliznata, sedam medicinskih sestara i dva stomatologa. Dobni prosjek oboljelih je 49 godina, u samoizolaciji 18.601 ljudi, 546 zdravstvenih djelatnika koji su u samoizolaciji”, rekao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Dva policajca zaražena su koronavirusom, a 90 djelatnika Ministarstva unutarnjih poslova su pod mjerama samoizolacije, izvijestio je u četvrtak glavni ravnatelj policije Nikola Milina.
”Dva zaražena policajca su bila pod mjerama samoizolacije. Oni su ranije bili testirani te su bili negativni na koronavirus, ali drugo testiranje je pokazalo da su ipak zaraženi”, pojasnio je Milina na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Milina je pritom podsjetio da su policijski službenici od prvog dana pojave epidemije glavna potpora zdravstvenom sustavu.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović zahvalio se građanima koji poštuju mjere i odluke Stožera.
”Svi koji nisu u nužnim službama moraju polako usporavati ritam, kako bi se resursi i energija sačuvali za zdravstvene radnike, policiju i zaštitare. Poruka građanima je – ostanite doma, neka to bude vaša zadaća, a mi smo tu da radimo sve što je moguće da držimo sve pod kontrolom”, poručio je Božinović.
7,30 sati
O broju novooboljelih informirat ćemo javnost u 9 i 16 sati na pressici Stožera. Tad ćemo iznijeti nove podatke, no nekih novih značajnijih momenata nema, rekao je ministar Vili Beroš u emisiji ‘U mreži Prvog’.
“Unatoč širenju zaraze u zdravstvenim ustanovama, imamo dovoljno zdravih liječnika u sustavu”, kazao je ministar.
“Ne bih isključio uvođenje novih, strožih mjera iako aktualna situacija u ovom trenutku ne pokazuje potrebu za tim, rekao je ministr Beroš.
“Ono što je nama od iznimne važnosti, što smo usporili eksponencijalni rast. Mi smo pet dana iza Italije, naš prvi slučaj je pet dana iza njihovog. Naša dinamika je puno drugačija, naša krivulja nije tako strma”, rekao je Beroš i dodao kako zbog toga naš sustav funkcionira.
“Ipak smo razvukli tu krivulju, nije tako strma, nije eksponencijalni rast, to nam omogućava fleksibilnost. Ako neće doći do eksplozije novih slučajeva, mi ćemo ovo kontrolirati. Naravno da je moguć i drugi scenarij, mi smo i na to spremni. Ako se desi talijanski ili španjolski scenarij, i na njega ćemo reagirati”, rekao je Beroš.
Izvor: narod.hr