PHOENIX (IKA)

Američki sud ukinuo presudu kojom je u ožujku 2019. četvero djelatnika organizacije „No More Deaths” osuđeno na uvjetne i novčane kazne.

Volonteri koji duž južne granice SAD-a pomažu migrantima ne smiju biti kažnjeni za svoj humanitarni rad, presudio je Viši sud savezne države Arizone, pozivajući se na Ustav i pravo na vjersku slobodu, prenosi Kathpress pisanje lista „Huffington Post”. Volonteri organizacije „No More Deaths” djelovali su iz svojih vjerskih uvjerenja, ističe se u obrazloženju presude, i svako kažnjavanje povređuje njihovo pravo na vjersku slobodu.

Članovi organizacije dosad su kazneno gonjeni jer su duž meksičke granice s Arizonom ostavljali kanistre s vodom za migrante koji se danima probijaju kroz pustinju. Samo godine 2017. deseci izbjeglica umrli su u pograničnom području. Američka administracija predbacuje organizaciji da su im religijski motivi samo izgovor i njihovo djelovanje smatraju ilegalnim.