“Rochesterska katedrala utemeljena je 604. godine. Preživjela je Normanska osvajanja, dva požara u 12. stoljeću, i nekoliko pljački. A sada…”

Rochesterska katedrala, ili katedralna crkva Krista i Blažene Djevice Marije, ovih je dana “prenamijenjena” u igralište za mini-golf.

Riječ je o čudnovatom pokušaju predstavnika Anglikanske Crkve da mlade ljude pokušaju približiti Crkvi na način za koji smatraju da im je blizak.

“Već više od 1400 godina Rochesterska katedrala služi kao centar učenja za zajednicu”, izjavio je velečasni Rachel Phillips, kanonik za misiju i rast Rochesterske katedrale.

“Privremenom instalacijom edukativnog avanturističkog tečaja golfa želimo nastaviti tu misiju, dajući ljudima priliku da uče dok sudjeluju u zabavnim aktivnostima, na mjestu koje je za mnoge možda bila zgrada koju nikada nisu posjetili”, rekao je Phillips.

Tako je ova srednjovjekovna katedrala, u kojoj je služio i sveti John Fischer prije nego što ga je Henrik VIII. dao pogubiti, dobila devet “rupa” za mini-golf. Svaka “rupa” je tematizirana jednim mostom uz koji se nalazi ploča s informacijama o pojedinom mostu.

Očekivano, mnogi su reagirali sa zgražanjem na ovu instalaciju u znamenitoj katedrali.

Vlč. David Paler, katolički svećenik u ordinarijatu Gospe od Walsinghama, napisao je komentar na Twitteru: “Bio sam ‘zaređen’ kao anglikanac u ovoj katedrali. Kakva beskrajna sramota.”

Drugi korisnik Twittera je komentirao: “Rochesterska katedrala utemeljena je 604. godine. Preživjela je Normanska osvajanja, dva požara u 12. stoljeću, i nekoliko pljački. A sada…”

Izrada terena za mini-golf samo je jedna u nizu ovogodišnjih anglikanskih inicijativa za ‘privlačenje’ ljudi u katedrale. Druge inicijative uključuju izgradnju 12 metara visokog tobogana u katedrali u Norwichu te održavanje festivala džina i prošeka u katedrali u Peterboroughu.

Vlč. Matthew Rushton, kanonik precentor Rochesterske katedrale, odgovarajući na kritike da je ovime narušena svrha katedrale, odgovorio je:

“Bogoštovlje u katedrali je nenarušeno. Nastavljamo imati barem tri službe svakoga dana i ljudi mogu doći kako bi zapalili svijeću ili se molili u tišini u drugim područjima izvan glavne lađe.”

Sama činjenica da predstavnici katedrale mirno objašnjavaju kako je zauzimanjem njezina središnjeg prostora bogoštovlje u njoj nenarušeno, o stanju duha govori podjednako zorno kao i postavljena instalacija mini-golfa, a kao zaključak na ovu i slične inicijative najbolje odgovaraju riječi vlč. Johanna Marije Schwarza:

“Ako pokušavate od crkve napraviti disko, ljudi će vrlo brzo shvatiti da izvan crkve postoji bolji disko. Mi bismo trebali raditi ono što svijet ne čini i što ne može činiti jer to nema: trebali bismo stvarati mjesta gdje ljudi mogu susresti Boga.”

Ivo Džeba | Bitno.net